Podwyższone ciśnienie śródczaszkowe i śródgałkowe

Problemy ze zbyt dużym ciśnieniem dotyczą nie tylko pierwotnego lub wtórnego nadciśnienia tętniczego. Może się również zdarzyć, że u kogoś wystąpi podwyższone ciśnienie śródczaszkowe lub śródgałkowe.

Ze wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym mamy do czynienia wtedy, gdy ciśnienie płynu znajdującego się w komorach mózgu przekracza 200 mmH20. Zazwyczaj jest to związane z występowaniem guza, zapaleniem opon mózgowych, udarem mózgu czy uszkodzeniem w wyniku urazu głowy. Natomiast zmierzenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego nie jest tak proste jak pomiar ciśnienia tętniczego. Jedna z metod pozwalająca na stałe monitorowanie ciśnienia śródczaszkowego polega na założeniu specjalnego cewnika, czyli jest inwazyjna. Zaczęto więc intensywnie pracować nad znalezieniem nieinwazyjnej metody. Pomocna okazała się ultrasonografia dopplerowska. Zmniejszenie ciśnienia śródczaszkowego odbywa się poprzez zmniejszenie objętości krwi wewnątrz czaszki, kontrolowaną hiperwentylację, osmoterapię oraz ewentualnie kontrolowaną hipotermię.

Jeśli chodzi o podwyższone ciśnienie w oku, czyli wynoszące powyżej 22 mmHg, występuje ono kiedy ciecz znajdująca się w jego wnętrzu nie wypływa w wystarczających ilościach. Żeby sprawdzić ile ono wynosi przeprowadza się badanie o nazwie tonometria. Jeśli okaże się, że ciśnienie wewnątrzgałkowe jest zbyt wysokie oznacza to iż może dojść do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ostatecznie skutkiem podwyższonego ciśnienia śródgałkowego może być jaskra. Problem polega na tym, że początkowo nie odczuwa się właściwie żadnych objawów. Dopiero po jakimś czasie, i to nie u wszystkich chorych, zaczynają boleć oczy, potem pojawiają się także bóle głowy oraz pogarsza się wzrok. Aby możliwa była skuteczna pomoc osobie, która ma jaskrę konieczne jest jej wczesne wykrycie, a jeśli jedynym objawem jest pogorszenie wzroku, to często chorzy trafiają do lekarza zbyt późno by uratował wzrok. W związku z tym zaleca się co jakiś czas rutynową wizytę u okulisty. Jaskry nie da wyleczyć się całkowicie, ale jej wczesne zdiagnozowanie zapobiega utracie wzroku. Podaje się wówczas przede wszystkim leki zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Można też stosować zabiegi laserowe. Jakie są przyczyny wzmożonego ciśnienia śródgałkowego oraz jaskry? Ponad połowa chorych dziedziczy chorobę. Poza tym zagrożenie jaskrą wzrasta u osób z cukrzycą, miażdżycą i wysokim cholesterolem. Dotyczy ono też osób krótkowzrocznych, starszych, narażonych na stres oraz nadużywających alkoholu i palących papierosy.